דיאט סטארט-אפ:
פחות עובדים, פחות תשתיות, פחות כסף

הסטארט-אפ אייר בייס מערכות הגיע להישגים משמעותיים בתוך תקופה קצרה. החברה, שהוקמה ב-2010, פיתחה מערכת המאפשרת לגופים מוניציפליים ולתושבים לעקוב אחרי רמות זיהום האוויר במקום מגוריהם על גבי מפה, באמצעות רשת חיישנים מבוססי ננו-טכנולוגיה. כיום מוכרת החברה את המערכת בארבע יבשות ונהנית מהכנסות המשתוות להיקף ההשקעה בה – חצי מיליון דולר שגויסו מחממה פרטית. לכל זה אחראים שלושה עובדים בלבד – שהם שלושת מייסדי החברה.

אייר בייס מייצגת את דור הסטארט-אפים הנוכחי, המתאפיין בהתנהלות "רזה". עקב אילוצים מימוניים הנובעים ממשבר בענף ההון סיכון ובזכות התקדמות טכנולוגית, הם מגיעים להישגים גדולים בזמן קצר ובהשקעות קטנות. הסטארט-אפים הרזים מחזיקים מעמד זמן ארוך יחסית עם מעט עובדים (ובמידת הצורך נעזרים במיקור חוץ) ובמימון עצמי (או עם השקעות חיצוניות קטנות), ויוצאים מהר ככל האפשר עם מוצר לשוק.

"המשמעות המרכזית של היותנו סטארט-אפ רזה היא ההתבססות שלנו על קבלני משנה ויועצים לכל מה שלא נמצא בליבת העשייה של החברה. מבנה השוק בישראל מאפשר גישה למומחים כמעט בכל תחום ובעלויות סבירות", אומר עירד קינרייך, מנכ"ל ומייסד אייר בייס.

לדבריו, "בכל הנוגע ללקוחות, פעילות רזה פירושה שאין לנו מלאים או מחסנים, ולכן הייצור נעשה על פי הזמנות בלבד ותוך כיסוי חלק הארי של ההוצאות במקדמות. זה לא תמיד נוח ללקוח, אבל זה מאפשר לכולם ליהנות ממחירים נוחים". כך, באמצעות צוות קטן המלווה במומחים וביועצים, יכולה החברה להבטיח ללקוחותיה מחיר נמוך ולחדור לשוק עם מוצר בעלות של כ-2,000 דולר, בעוד מוצרים מקבילים עולים כ-150 אלף דולר.

עופר טימור חזר באחרונה להשקיע בסטארט-אפים צעירים כשותף במיקרו קרן הון סיכון אינימיטי, לאחר הפסקה של כמה שנים. בתחילת העשור הקודם השקיע באמצעות קרן ההון סיכון דלתא ונצ'רס בחברות כמו פרוביג'נט וברודלייט. "זה עולם אחר. מספר האנשים בחברות הצטמק וחלה התקדמות אדירה בזמני היציאה לשוק", אומר טימור. "בשנות ה-2000 היה לוקח בין שנה לשנה וחצי עד שהחברה היתה יוצאת עם מוצר שניתן למכור אותו. המספרים התכווצו לחמישית מזה, וכיום בתוך חודשים ספורים אפשר לעלות לאוויר גם עם אפליקציות די מורכבות".

גם מספר העובדים הממוצע בסטארט-אפ קטן. "כיום עובד על מוצר צוות של ארבעה-חמישה אנשים. בתחילת העשור הקודם, פחות מ-20 איש לא היו נחשבים לחברה", מוסיף טימור. לדבריו, אבני הדרך שלפיהן נמדדות החברות השתנו, וכיום בפחות כסף הסטארט-אפים מגיעים להישגים משמעותיים בהרבה.

 

כל שנשאר לכם לעשות זה ליצור קשר ואנחנו נחזור אליכם לקבוע פגישה:

© כל הזכויות שמורות לאופסרב | בניית אתר ESSEK